Ubytování Stachy, Penzion Stachy, Rybářská bašta, rybaření, cyklistika

hlavička
Akční nabídky
PROVOZ PŘERUŠEN


Volný čas - tipy na výlet

Hrad Kašperk

Zřícenina gotického hradu založeného r. 1356 Karlem IV. k ochraně zlatých dolů a staré zemské stezky. Dílo organizoval Vít Hedvábný a stavěl Michal Parléř. Roku 1617 byl hrad prodán městu Kašperské Hory a r. 1655 pobořen. Po dlouhodobé rekonstrukci je hrad přístupný veřejnosti.

Vzdálenost: 12 km

Antýgl

V letech 1523 - 1818 byla na tomzo místě sklárna. Vyrábělo se tu duté sklo a pateříky. V prvních letech tu byla pouze jedna pánev - ein Teigel - odtud název Antýgl. Původní královácký dvorec byl upraven na zájezdní hostinec a v r. 1964 na autokempink. Pro turisty vede podél řeky Vydry vydařená naučná stezka.

Vzdálenost: 30 km

Černé jezero

Největší šumavské jezero ledovcového původu (1008 m.n.m.; 18,47 ha; hloubka 39,8 m) pod 330 m vysokou Jezerní stěnou. Oblíbený turistický cíl již v 19. století. Oblíbený námět řady umělců, pod jezerem přečerpávací elektrárna, dnes technická památka.

Vzdálenost: 45 km

Čertovo jezero

Druhé největší šumavské jezero ledovcového původu (1030 m.n.m.; 10,3 ha; hloubka 36,5 m). Jezero je rozloženo pod karovou stěnou Jezerní hory, která tvoří hlavní evropské rozvodí. Jezero opředeno legendami.

Vzdálenost: 46km

Poledník

1315 m vysoký vrchol nad Prášilským jezerem. Na konci 60. let 20. století na vrcholu vznikl vojenský areál s pozorovatelnou. Po r. 1990 armáda Poledník opustila a 37 m vysoká věž byla přebudována na rozhlednu. Z vrcholu se otevírá dnes nejkrásnější pohled na Šumavu.

Vzdálenost: 28 km

Tříjezerní slať

Slať v I. zóně národního parku, menší vrchovištní rašeliniště se třemi jezírky, největší má rozlohu 7 arů a hloubku 2 m. Humidové kyseliny vyluhované z rašeliny způsobují tmavohnědé zabarvení vody. Voda je kyselá z nedostatku živin. Žijí v ní některé druhy dravých vodních ploštic - znakoplavek, např. známá Znakoplavka horská. Slatí prochází naučná stezka.

Vzdálenost: ?

Modrava

Rekreační středisko v údolí Vydry, Roklanského a Modravského potoka, na šumavských pláních. Leží uprostřed přírodní rezervace Modravské slatě. V obci budova továrny na rezonanční dřevo z r. 1836 a zachované původní horské usedlosti. Klostermannova chata z r. 1924. Malý areál s vlekem. Běžecké tratě vedou podél Modravského potoka směrem na Březník, Černou horu, Prameny Vltavy, Bučinu, Kvildu nebo podél potoka na rybárnu, Tříjezerní slať, Javoří Pilu, Poledník, Prášily, Rokytu a Srní.

Vzdálenost: 24 km

Boubín

Nejvyšší vrchol Boubínské hornatiny na Šumavě. Na jihozápadním svahu hory se rozkládá přírodní rezervace Boubínský prales, ukázka původního hercynského vegetačního krytu. Druhá nejstarší rezervace v Čechách. Původní rezervace vyhlášena r. 1858, r. 1870 postižena vichřicí. Okružní naučná stezka s osmi zastávkami, včetně zastávky u Boubínského jezírka.

Vzdálenost: 23 km

Javorník

Horské středisko pod stejnojmenným vrchem s Klostermannovou rozhlednou z roku 1938, nově upravenou a s rotundovou kaplí z r. 1938. Tvůrcem obou objektů byl stavitel Karel Houra ze Sušice, autor rozhledny na Svatoboru. Pod vrcholem je na severovýchodním svahu kamenné moře. Javorník je významným rekreačním střediskem. V turistické chatě je dnes dětská ozdravovna.

Vzdálenost: 7 km

Vimperk

Hrad ve Vimperku byl založen na konci 12. století, podhradí je připomínáno po polovině 13. století. Pozdější městečko vypálili při obléhání husité. Vimperk těžil především z polohy na Zlaté stezce. O solný obchod vedl vleklé spory s Prachaticemi, prohrál a r. 1636 zdejší solnice zanikla. V r. 1484 tu krátce pracovala druhá nejstarší tiskárna v Čechách. Nová tiskárna byla založena r. 1855. Tiskla kolibří formáty. V okolí pracovaly četné sklárny. Dominantou města je renesanční zámek z let 1550-60, upravený barokně 1728-1734. Zčásti se dochovaly městské hradby z druhé poloviny 15. století. Farní kostel ze 3. čtvrtiny 14. století pozdně goticky přestavěn na počátku 16. století. Zachovala se řada gotických a renesančních domů. Na zámku je přístupné muzeum.

Vzdálenost: 12 km

Kvilda

Horská obec Kvilda leží v místech, kudy procházela od r. 1366 cesta pro kupecké vozy z Pasova. Osada se prvně připomíná r. 1569. Známa byla podmalbou na sklo, dřevařstvím a pastvinářstvím. V obci rázovitá šumavská stavení a novogotický kostel z let 1892 až 1894.

Vzdálenost: 18 km

Prameny Vltavy

Pramen Teplé Vltavy na východních svazích Černé hory, v nadmořské výšce 1172 m. V minulosti u pramene chata KČT, za 2. světové války tu byl umístěn pracovní tábor. Chata zanikla. Dnes turistům slouží přístřešek se stoly, lavičkami a s informačními panely.

Vzdálenost: 18 km

 

Fotogalerie
foto
foto
foto
Czech Deutsch English
Stránky vyrobila a provozuje firma IT Profi s.r.o.